loader image

Jurnaliștii CU SENS au analizat listele partidelor cu cele mai mari șanse de a intra în noul Legislativ și vă prezentăm TOP 3 CEI MAI BOGAȚI CANDIDAȚI pentru fiecare formațiune în parte. Datele au fost extrase din declarațiile de avere și interese personale, depuse la Comisia Electorală Centrală, care conțin date cumulate pentru doi ani (2019-2020).

PARTIDUL ACȚIUNE ȘI SOLIDARITATE

TOP 3: Antreprenorul Ion Șpac, stabilit cu traiul în Irlanda, secretarul Aparatului Președintelui, Andrei Spînu, și consiliera președintei Maia Sandu, Olesea Stamate.

CU SENS a analizat declarațiile tuturor candidați din lista PAS, iar topul este urmat de:

– Dumitru Alaiba, deputat PAS

– Dascălu Iulia, director general, BAR Capital Broker SRL

– Dumitru Budianschi, director de program, AO Expert-Grup

– Doina Gherman, deputat PAS

– Andrian Cheptonar, administrator, Smartrent SRL, or. Ungheni

– Andrei Pavlenco, administrator, Lecocons SRL

– Boris Marcoci, administrator, Marsharcon SRL, or. Bălți

În TOP 10 ar fi intrat cei doi candidați care s-au retras de pe lista PAS. Este vorba de jurnalista Nata Albot și antreprenorul din Căușeni, Alexandru Catan.

Acum lista PAS numără 98 de persoane.

BLOCUL ELECTORAL AL COMUNIȘTILOR ȘI SOCIALIȘTILOR 

TOP 3: Deputații socialiști Gheorghii Para, Adrian Lebedinschi și Grigorii Uzun.

În topul celor mai bogați candidați ai Blocului Socialiștilor și Comuniștilor se regăsesc și:

– Vladimir Voronin, liderul comuniștilor

– Oleg Reidman, secretar al Comitetului Central al PCRM

– Mihail Paciu, deputat PSRM

– Radu Mudreac, deputat PSRM

– Alla Pilipețcaia, deputat PSRM

– Igor Dodon, liderul socialiștilor

– Adrian Albu, secretar general, Secretariatul Parlamentului

Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor a prezentat la CEC o listă cu 102 candidați.

PARTIDUL POLITIC „ȘOR”

TOP 3: Deputații Marina Tauber, Ilan Shor și Ruxanda Glavan.

În lista celor mai bogați concurenți din lista Partidului „Șor” se regăsesc:

– Denis Ulanov, deputat

– Svetlana Ulanova, juristă

– Platon Tatiana, profesoară

– Sîrbu Sergiu, deputat

– Grigore Repesciuc, deputat

– Petru Jardan, deputat

– Vadim Fotescu, deputat

Partidul „Șor” a prezentat la CEC o listă cu 101 candidați.

BLOCUL ELECTORAL „RENATO USATÎI”

TOP 3: Liderul formațiunii Renato Usatîi, jurnalistul Dumitru Ciubașenco și avocatul Igor Pohila.

TOP-ul celor mai bogați concurenți din Blocul „Renato Usatîi” este urmat de:

– Olga Cornieț, medic

– Oleg Simac, primarul com. Natalievca, Fălești

– Natalia Baleanu, administratoare BPO Consulting SRL

– Natalia Bayram, avocată

– Alexandru Corja, inspector, Inspectoratul pentru Protecția Mediului

– Aliona Viziru, designer

– Nicolai Cornieț, avocat

Blocul „Renato Usatîi” a prezentat la CEC o listă cu 103 candidați.

PLATFORMA DEMNITATE ȘI ADEVĂR

TOP 3: Antreprenorii Cebanas Zinaida și Edvard Bulgac, dar și președintele Platformei Demnitate și Adevăr, Andrei Nastase.

În lista celor mai bogați concurenți din Platforma Demnitate și Adevăr se regăsesc:

– Iana Stanțieru, manager HR, Johnson & Johnson

– Natalia Dragutan, șefă de direcție, Consiliul Raional Ialoveni

– Anatol Dontu, primarul orașului Căușeni

– Ion Terguță, secretar general, Platforma DA

– Andrei Dînga, antreprenor

– Chiril Motpan, deputat, Platforma DA

– Vladimir Lupașcu, pensionar

Platforma DA a prezentat la CEC o listă cu 101 candidați.

PARTIDUL ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR

TOP 3: Antreprenorii Covalenco Alexandru, Vasile Calmațui și Ion Zorilă.

În topul celor mai bogați candidați ai AUR se regăsesc și:

– Ion Gabura, antreprenor

– Dumitru Jelescu, jurist

– Cristian Ignatov, consilier, Parlamentul României

– Petru Berlinschi, designer grafic

– Constantin Lavric, muncitor

– Dorin Chirtoacă, politician

– Lilian Scripnic, deputat, Parlamentul României

Alianța pentru Unirea Românilor – AUR Moldova a prezentat la CEC o listă cu 103 candidați.

PARTIDUL ACASĂ CONSTRUIM MOLDOVA

TOP 3: Antreprenorul Constantin Butucel, colonelul Gheorghe Cavcaliuc și antreprenoarea Tatiana Rotaru.

Topul este urmat de:

– Vremea Gheorghe, administrator Vremea SRL

– Tatiana Bordeianu, directoare, Vela-Trading, Italia

– Valentin Gaidarji, director ZegorGrup SRL

– Angela Filimon, îngrijitoare, Italia

– Ana Bogdevici, psiholog, Mi Casa Grup SRL

– Xenia Olari, președintă AO „Noi Suntem Alături”

– Victoria Andrias, profesoare, Colegiul Tehnologic din Chișinău

Partidului Acasă Construim Europa a prezentat la CEC o listă cu 79 candidați.

PARTIDUL DEMOCRAT DIN MOLDOVA

TOP 3: Președintele Consiliului raional Cimișlia, Mihai Olărescu, și antreprenorii Ghenadie Muntean și Iurie Urzica.

În topul celor mai bogați candidați ai Partidului Democrat se regăsesc și:

– Pavel Filip, deputat

– Nicolae Gorban, președintele CR Căușeni

– Igor Vremea, deputat

– Mihai Popa, consilier raional, Strășeni

– Alexandru Jizdan, deputat

– Nicolae Ciubuc, deputat

– Ghenadie Buza, deputat

PDM a prezentat la CEC o listă cu 103 candidați.

Comentează

Adresa ta de e-mail nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Centrul de preferințe pentru confidențialitate